تجلیل از پهلوانان پیشکسوت و قهرمانان زورخانه ای

صحن آستان مقدس امامزاده پنج تن(ع) لویزان عصر روز پنج شنبه 6 خرداد ماه سال 1400 میزبان پهلوانان و قهرمانان زورخانه های شمیرانات بود.

 به گزارش روابط عمومی ـ  آئین تجلیل از پهلوانان پیشکسوت ورزش زورخانه ای با حضور جمعی از قهرمانان و پهلوانان پیشکسوت شمیرانات و مسئولین ورزش زورخانه ای در صحن مقدس امام‌زادگان پنج تن علیهم السلام لویزان برگزار شد.

حجت الاسلام محمود رضا ذکاوت مدیر آستان امام‌زادگان پنج تن علیهم السلام لویزان درباره این مراسم به خبرنگار بقاع نیوز گفت: « 18 شوال سالروز پیروزی مسلمانان در جنگ خندق است، همانطور که روایت شده است در این جنگ امیر مومنان حضرت علی (ع) ناچار شدند با یکی از پهلوانان جوان دشمن رو در رو مبارزه کنند. آن جوان دشمن به سمت حضرت علی (ع) آب دهان پرت کرد، حضرت علی (ع) که عصبانی شده بود به عقب برگشت چند قدمی راه رفت و وقتی عصبانیتش فروکش کرد به سوی دشمن بازگشت و با او مبارزه کرد و در نهایت پیروز شد. آن فرد از مولا علی(ع) پرسید: چرا به عقب برگشتید و پس از اندکی به مبارزه بازگشتید؟ حضرت علی (ع) در پاسخ فرمودند: اگر آن زمان با شما مبارزه می کردم جهادم در راه خدا و برای خدا نبود بلکه از روی عصبانیت بود می خواستم کارم برای خدا باشد. ما رشادت و پهلوانی را از مولاعلی(ع) آموختیم، بنابر این در شورای عالی فرهنگی این روز به نام روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نام گذاری شده است.»

وی در ادامه اشاره ای به حضور تعداد زیادی از قهرمانان و پهلوانان پیشکسوت ورزش زورخانه ای در صحن امامزاده کرد و اظهار داشت: « آستان مقدس امام‌زادگان پنج تن علیهم السلام لویزان توفیق پیدا کرد با همکاری هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای شمیرانات برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی آئین تجلیل از قهرمانان پیشکسوت زورخانه ای لویزان و شمیرانات را در صحن امامزاده برگزار کند. با توجه به شیوع بیماری کرونا به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی این برنامه را در صحن امامزاده و در فضای باز برگزار کردیم و سعی کردیم با نظارت بر رعایت موازین بهداشتی مشکلی برای افرادی که در این برنامه حضور داشتند پیش نیاید.» بیش از 30 قهرمان و پهلوان پیشکسوت زورخانه ای در این مراسم حضور داشتند.

حجت الاسلام ذکاوت گفت: « این برنامه در راستای فعالیت مرکز افق آستان اجرا شد. تمامی اعضاء برگزار کننده برنامه از قهرمانان زورخانه ای بودند، قاری برنامه استاد ابوالقاسمی از اساتید ورزشکار زورخانه ای، مجری دکتر مجیدی مهر هم از پهلوانان ورزش زورخانه ای همچنین سخنران برنامه علی اکبر حنیفی از قهرمانان پیشکسوت و مرشد است. در واقع این برنامه توسط قهرمانان و پهلوانان زورخانه ای اجرا شد. البته مهم ترین دلیل که باعث شد تا این برنامه را برگزار کنیم قبور 16 تن از پهلوانان پیشکسوت زورخانه ای است که در جوار مرقد مطهر امام‌زادگان پنج تن علیهم السلام لویزان آرمیده اند و در این سال ها یادی از آنها نشده است. باید ذکر کنم گلزار شهدای این امامزاده پس از گلزار شهدای چیذر بزرگترین گلزار شهدا است که 167 شهید جنگ تحمیلی، مدافع حرم، شهید گمنام را در خود جای داده است. سردار سلیمانی قبل از شهادتش هر سال ظهر عاشورا برای زیارت به این امامزاده می آمد.»

مدیر آستان مقدس امام‌زادگان پنج تن علیهم السلام لویزان در ادامه سخنانش اشاره ای هم به دیگر برنامه های مرکز افق این آستان داشت و افزود: « فعالیت های مرکز افق همانطور که می دانید در سه بخش اجتماعی، فرهنگی و قرآنی اجرا می شود در بخش اجتماعی با تعاملی که با خیرین داشتیم از فروردین 1400 تا کنون حدود 200 بسته ارزاق و 4 جهیزیه همچنین 50 راس گوسفند عقیقه را بین نیازمندان توزیع کردیم و خوشبختانه توانستیم هزینه دارویی دهها بیمار نیازمند را تامین کنیم. علاوه بر اینها در راستای فعالیت قرآنی در ایام ماه مبارک رمضان هر روز کلاس های ترتیل و جزء خوانی و تفسیر قرآن کریم به صورت مجازی برگزار می شد.»

آئین تجلیل از قهرمانان و پهلوانان ورزش زورخانه ای با تجلیل از جمعی از قهرمانان پیشکسوت زورخانه های شمیرانات و حرکات ورزشی جوانان ورزشکار زورخانه ای ادامه یافت. در پایان این برنامه امیر بیات مسئول اجرای برنامه و حضور پیشکسوتان و قهرمان همچنین پیشکسوت ورزشکار زورخانه ای و کشتی کشور اجرای این برنامه را راهی برای تشویق و آشنایی نسل جوان با ورزش زورخانه ای دانست و گفت: « ورزش زورخانه ای از ورزش های باستانی کشور است که بارها چه در گود زورخانه یا فضای باز حتی بوستان ها توسط باستانی کارها به نمایش گذاشته شده است. اولین بار است که این برنامه در صحن امامزاده ای برگزار می شود، حضور پیشکسوتان در کنار جوانان می تواند موجب انگیزه شود و جوانان را به سمت ورزش سوق دهد.»

وی در ادامه حمایت مسئولین از ورزش های زورخانه ای را خواستار شد و افزود: «برای تشویق نسل جوان به سمت ورزش حمایت مسئولان جهت ایجاد فضا و سالن مناسب ورزش نیاز است. جوانان مستعد بسیاری در محله های تهران زندگی می کنند که در صورت فراهم شدن امکانات می توانند توانایی های خود را نشان دهند. نسل جوان آینده سازان مملکت اسلامی ما هستند پس برای داشتن جسمی سالم و روحیه ای شاد باید امکانات و شرایط ورزش آنها را فراهم کنیم. »

 

 

 


چاپ   ایمیل